Możliwości ponownego wykorzystania makulatury
Choć cały czas postępują procesy związane z cyfryzacją i digitalizacją, nadal produkuje się dużo papieru. Zużywa się go na gazety, książki, a także na ulotki reklamowe, na które można natknąć się niemal wszędzie. Jest to oczywiście pożyteczny sposób wykorzystywania papieru, jednak nie da się ukryć, że ma on także swój skutek w postaci zużywania naturalnych zasobów ziemi. Żeby wydrukować nakład książki, trzeba ściąć ileś drzew. Dlatego kiedy papierowe materiały spełnią już swoją rolę i nie będą dłużej potrzebne, najlepiej jest je przeznaczać na makulaturę.
Wybrane warianty
Makulatura to materiał, który jest wytwarzany nie z pierwotnego surowca, czyli z drewna, tylko z już raz wyprodukowanego papieru. To właśnie dzięki niemu można otrzymywać bardzo przydatne artykuły, które przecież wcale nie muszą być zrobione z drzew prosto z lasu. Jednym z przykładów produktu otrzymanego z makulatury jest książka. Pozycje wydrukowane na takim materiale to często wersje kieszonkowe, ale nierzadko również zwykłe wydania nowości czy poczytnych klasyków. Książkę wydrukowaną na papierze z makulatury można poznać po tym, że jej kartki są nieco szarawe, a ich faktura nie jest całkowicie jednolita.
Z papieru z makulatury produkuje się też gazety i czasopisma. Choć z roku na rok ich oferta szczupleje z powodu rosnącej popularności internetu, ciągle nie znikają i nadal się je drukuje (często jednak w mniejszym nakładzie). Makulatura to idealny materiał na produkcję gazet. Dzienniki, tygodniki czy miesięczniki mają bowiem do siebie, to, że są przydatne przez jakiś czas, a potem ich zawartość się dezaktualizuje. W związku z tym nie potrzebują one papieru, który jest nie wiadomo jakiej jakości.
Makulatura nadaje się jednak nie tylko na produkcję papieru, lecz również na produkcję tektury. Dlatego z powodzeniem można z niej wytwarzać chociażby tekturowe okładki czy naczynia. Wykorzystywanie recyklingu do tego, żeby produkować jednorazowe tacki czy talerzyki, to naprawdę świetny pomysł.