Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
Każdy właściciel pojazdu przynajmniej raz zetknął się z problemem wymiany akumulatora w samochodzie. Podobnie jest w przypadku osób korzystających z zasilania akumulatorowego na przykład w szpitalach lub zakładach pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem z zakresu gospodarki odpadami, zużyty akumulator należy poddać procesowi utylizacji w miejscach do tego wyznaczonych.
Dlaczego akumulator jest niebezpieczny dla środowiska?
Zakup nowego akumulatora wiąże się z koniecznością utylizacji niesprawnego sprzętu. Trzeba jednak pamiętać, że bateria samochodowa zaliczana jest do przedmiotów mających negatywny, a nawet szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Akumulator składa się z niebezpiecznych substancji takich jak ołów, rtęć, cynk, kadm lub lit, które są szkodliwe dla gleby oraz wody. Nieodpowiednio przechowywane może grozić nawet poparzeniem kwasem siarkowym, czyli jest niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.
Recycling akumulatorów
Mając na uwadze wysoką szkodliwość akumulatorów bardzo ważny jest sposób ich utylizacji. Niektóre firmy świadczące ich sprzedaż odbierają jednocześnie zużyte baterie samochodowe. Jednak, co zrobić w przypadku, kiedy samodzielnie musimy zając się utylizacją akumulatora? W takiej sytuacji należy udać się do skupu akumulatorów, który posiada wszystkie niezbędne narzędzia pozwalające na ich recycling. Miejsca takie działają na podstawie ustawy o gospodarce odpadami, a dzięki zastosowaniu odpowiednich metod elektromechanicznych i fizycznych udaje się odzyskać wiele komponentów, które można ponownie wykorzystać w produkcji nowych akumulatorów. Warto podkreślić, że obecnie nowe akumulatory składają się w zdecydowanej większości z materiałów pochodzących z recyclingu, dzięki czemu stają się bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.